Past Presidents

Nebraska Association of School Boards: 1982-Present

Nebraska State School Boards Association: 1939-1982

Association of School Boards and Executives: 1918-1939

2018 - Lanny Boswell - Lincoln
2017 - Linda Richards - Ralston
2016 - Jon Anderjaska - Wauneta-Palisade
2015 - Heidi Schutz - Grand Island
2014 - Marilyn Bohn - Ravenna
2013 - Dave Anderson - Millard
2012 - Brian Holcomb - Coleridge
2011 - Richard Zimmerman - Fairbury
2010 - Suzan DeCamp - St. Paul
2009 - John Wurdeman - ESU 7
2008 - Kathy Danek - Lincoln
2007 - Glen Larsen - ESU 9
2006 - Matt Schnell - York
2005 - Linda Poole - Millard
2004 - Tom Hamernik - Clarkson
2003 - Ed Zimmer - Lincoln
2002 - Dale Fornander - Creek Valley
2001 - Kent Malm - Central City
2000 - Kathy Bartek - Falls City
1999 - Bernie Kolasa - Omaha
1998 - Deb Fischer - Valentine
1997 - Keith Mueller - Spalding
1996 - Keith Bartles - Lincoln
1995 - Sandra Jensen - Omaha
1994 - Brad Krivohlavek - Norfolk
1993 - Ken Miller - David City
1992 - Helen Kelley - Westside
1991 - Wayne Erickson - Wisner-Pilger
1990 - Gary Christensen - Centura
1989 - Cathy Johnson - Columbus
1988 - Jim Wickless - Lincoln
1987 - Burma Kroger - Lyons-Decatur
1986 - Millie Wallace - Papillion La Vista
1985 - Dwayne Strasheim - Hastings
1984 - Cecil Woodka - West Point
1983 - Bob Ackerman - Omaha
1982 - Boyd Stuhr - Bradshaw
1981 - Ernest Gotschall - Atkinson
1980 - Martha Fricke - Ashland
1979 - Dallas Darland - North Platte
1978 - Stanley Jensen - York
1977 - J. Paul McIntosh - Norfolk
1976 - Irv Schwartz - Hildreth
1975 - Jack Higgins - Grand Island
1974 - Leonard Lawrence - Bellevue
1973 - Ruth Nichol - Scottsbluff
1972 - Charles Peters - Omaha
1971 - Richard Folda - Schuyler
1970 - Robert Magee - Lincoln
1969 - Virginia Vieregg - Grand Island
1968 - Harold Zinnecker - David City
1967 - Norris Coats - Stuart
1966 - Arden Wolfe - North Bend
1965 - David Coolidge - McCook
1964 - Harold Smith - Kearney
1963 - Roscoe Hill - Lincoln
1962 - J. Robert Siefer - Hastings
1961 - Leslie Shaffer - Holdrege
1960 - L.J. Williams - Wahoo
1959 - Reuben Johnson - Newman Grove
1958 - Robert Williams - Gothenburg
1957 - J. F. Lucas - Lincoln
1956 - Robert Cape - Dalton
1955 - David Osterhout - Crete
1954 - William Cook - Beatrice
1953 - Mark Bock - Benkelman
1952 - A.J. Crabtree - McCook
1951 - Richard Brown - Holdrege
1950 - Lucien Fuhrmeister - Hooper
1948-49 - Warren Connell - Grand Island
1947-48 - Charles Hoff - Omaha
1946-47 - R.A. Greenslit - Stanton
1944-45 - L.T. Waterman - Hastings
1942-43 - Edward Bottcher - Talmadge
1941-42 - E.J. Overing - Red Cloud
1940-41 - R.M. Campbell - Columbus
1938-39 - A.B. Newell - Grand Island
1937-38 - M.S. McDuffee - Norfolk
1936-37 - Edward Carr - North Platte
1935-36 - R.E. Kiplinger - Kearney
1934-35 - W.A. Robbins - Lincoln
1933-34 - J.B. Kline - Hastings
1932-33 - O.H. Walters - Columbus
1931-32 - John Wilton - Falls City
1930-31 - H.O. Schaef - David City
1929-30 - J.F. Rohn - Fremont
1928-29 - E.J. Overing - Red Cloud
1927-28 - B.F. Lorance - Auburn
1926-27 - F.L. Youngblood - Hastings
1925-26 - A.H. Waterhouse - Fremont
1924-25 - C.D. Phillips - Cambridge
1923-24 - Mrs. E.C. Felton - York
1922-23 - C.D. Marr - Fremont
1921-22 - Carl Kramer - Columbus
1920-21 - C.A. Spellman - Beatrice