Past Presidents

Nebraska Association of School Boards
1982-Present
Nebraska State School Boards Association
1939-1982
Association of School Boards and Executives
1918-1939

Stacie 2a Blocher 007 810 white sq Lanny Boswell Linda Jon Anderjaska 200 Heidi blue sm IMG 2617 Dave Anderson Brian Holcomb RichardZimmerman
2020-21 - Stacie Higgins - Nebraska City
2019 - Steve Blocher - West Point
2018 - Lanny Boswell - Lincoln
2017 - Linda Richards - Ralston
2016 - Jon Anderjaska - Wauneta-Palisade
2015 - Heidi Schutz - Grand Island
2014 - Marilyn Bohn - Ravenna
2013 - Dave Anderson - Millard
2012 - Brian Holcomb - Coleridge
2011 - Richard Zimmerman - Fairbury

SuzanDeCamp John Wurdeman Kathy Danek Glen Larsen Matt Schnell Linda Poole Tom Hamernik EDZimmer DaleFornander KentMalm
2010 - Suzan DeCamp - St. Paul
2009 - John Wurdeman - ESU 7
2008 - Kathy Danek - Lincoln
2007 - Glen Larsen - ESU 9
2006 - Matt Schnell - York
2005 - Linda Poole - Millard
2004 - Tom Hamernik - Clarkson
2003 - Ed Zimmer - Lincoln
2002 - Dale Fornander - Creek Valley
2001 - Kent Malm - Central City

2000 Kathy Bartek Falls City kolasa Not sure 1998 Deb Fischer Valentine 1997 Keith Mueller Spalding 1996 Keith Bartles Lincoln 1995 Sandra Jensen Omaha 1994 Brad Krivohlavek Norfolk 1993 Ken Miller David City 1992 Helen Kelley Westside 1991 Wayne Erickson Wisner Pilger
2000 - Kathy Bartek - Falls City
1999 - Bernie Kolasa - Omaha
1998 - Deb Fischer - Valentine
1997 - Keith Mueller - Spalding
1996 - Keith Bartles - Lincoln
1995 - Sandra Jensen - Omaha
1994 - Brad Krivohlavek - Norfolk
1993 - Ken Miller - David City
1992 - Helen Kelley - Westside
1991 - Wayne Erickson - Wisner-Pilger

1990 - Gary Christensen - Centura
1989 - Cathy Johnson - Columbus
1988 - Jim Wickless - Lincoln
1987 - Burma Kroger - Lyons-Decatur
1986 - Millie Wallace - Papillion La Vista
1985 - Dwayne Strasheim - Hastings
1984 - Cecil Woodka - West Point
1983 - Bob Ackerman - Omaha
1982 - Boyd Stuhr - Bradshaw
1981 - Ernest Gotschall - Atkinson

1980 - Martha Fricke - Ashland
1979 - Dallas Darland - North Platte
1978 - Stanley Jensen - York
1977 - J. Paul McIntosh - Norfolk
1976 - Irv Schwartz - Hildreth
1975 - Jack Higgins - Grand Island
1974 - Leonard Lawrence - Bellevue
1973 - Ruth Nichol - Scottsbluff
1972 - Charles Peters - Omaha
1971 - Richard Folda - Schuyler

1970 - Robert Magee - Lincoln
1969 - Virginia Vieregg - Grand Island
1968 - Harold Zinnecker - David City
1967 - Norris Coats - Stuart
1966 - Arden Wolfe - North Bend
1965 - David Coolidge - McCook
1964 - Harold Smith - Kearney
1963 - Roscoe Hill - Lincoln
1962 - J. Robert Siefer - Hastings
1961 - Leslie Shaffer - Holdrege

1960 - L.J. Williams - Wahoo
1959 - Reuben Johnson - Newman Grove
1958 - Robert Williams - Gothenburg
1957 - J. F. Lucas - Lincoln
1956 - Robert Cape - Dalton
1955 - David Osterhout - Crete
1954 - William Cook - Beatrice
1953 - Mark Bock - Benkelman
1952 - A.J. Crabtree - McCook
1951 - Richard Brown - Holdrege

1950 - Lucien Fuhrmeister - Hooper
1948-49 - Warren Connell - Grand Island
1947-48 - Charles Hoff - Omaha
1946-47 - R.A. Greenslit - Stanton
1944-45 - L.T. Waterman - Hastings
1942-43 - Edward Bottcher - Talmadge
1941-42 - E.J. Overing - Red Cloud

1940-41 - R.M. Campbell - Columbus
1938-39 - A.B. Newell - Grand Island
1937-38 - M.S. McDuffee - Norfolk
1936-37 - Edward Carr - North Platte
1935-36 - R.E. Kiplinger - Kearney
1934-35 - W.A. Robbins - Lincoln
1933-34 - J.B. Kline - Hastings
1932-33 - O.H. Walters - Columbus
1931-32 - John Wilton - Falls City

1930-31 - H.O. Schaef - David City
1929-30 - J.F. Rohn - Fremont
1928-29 - E.J. Overing - Red Cloud
1927-28 - B.F. Lorance - Auburn
1926-27 - F.L. Youngblood - Hastings
1925-26 - A.H. Waterhouse - Fremont
1924-25 - C.D. Phillips - Cambridge
1923-24 - Mrs. E.C. Felton - York
1922-23 - C.D. Marr - Fremont
1921-22 - Carl Kramer - Columbus
1920-21 - C.A. Spellman - Beatrice

Contact Us